Masz pytanie? Zadzwoń:  +48 501 556 880

Odbiór domu od dewelopera
Gdańsk, Gdynia, Reda

Odbiór domu

Nie ważne czy to odbiór mieszkania czy domu od dewelopera (z rynku pierwotnego) – obowiązują takie same zasady. Obligatoryjny odbiór techniczny nieruchomości jest wyrazem troski o interes kupującego ze strony ustawodawcy. Dzięki odbiorowi technicznemu nie kupujesz kota w worku. Podczas odbioru domu możesz sprawdzić czy wykonawca/ deweloper należycie wywiązał się z umowy. Nasz inspektor budowlany pomoże ci w wykonaniu audytu domu i wytknie niedociągnięcia budowlańców. Sprzedawca musi ustosunkować się do wszystkich uwag odnotowanych w protokole odbioru.

W praktyce, większość deweloperów naprawia wszystkie usterki zgłoszone podczas odbioru domu w ciągu 30 dni od daty odbioru technicznego. Brak należytej reakcji ze strony sprzedającego daje kupującemu możliwość odstąpienia od umowy lub żądania obniżenia ceny za towar niezgodny z umową. Podstawową różnicą pomiędzy odbiorem technicznym mieszkania i domu jest zakres audytu. Ilość elementów, które trzeba zweryfikować podczas odbioru domu jest znacznie większa niż przy odbiorze mieszkania. 

Odbiór mieszkania od dewelopera Gdańsk Gdynia

Rzetelne przeprowadzenie odbioru technicznego domu wolnostojącego lub w zabudowie bliźniaczej jest niewykonalne dla osoby bez praktycznej znajomości zasad budownictwa, prawa i norm budowlanych.

Szczegółowe informacje i porady dotyczące odbioru domu znajdziesz w zakładce odbiór mieszkania. Obowiązują identyczne reguły odnośnie tego kto i kiedy może przeprowadzić odbiór, odbioru kluczy, protokołu odbioru.  

Na co zwrócić uwagę podczas odbioru domu od dewelopera

Przy odbiorze domu audytowi technicznemu podlegają wszystkie elementy, które bada się również podczas odbioru mieszkania. Odbiór domu jest jednak bardziej skomplikowany i czasochłonny. Domy mają z reguły większą powierzchnię a sprawdzenia wymagają również elementy, które nie występują w mieszkaniach. Odbierając dom dodatkowo sprawdzamy dachy, kominy, elewacje, bramy furtki, instalacje fotowoltaiczne itp. Wykonując odbiór domu rutynowo sprawdzamy poniższe elementy.

budowanie
  • Zgodność domu z projektem i standardem wykończenia opisanym w umowie deweloperskiej. Sprawdzamy też zagospodarowanie działki. Audytujemy wszystkie budowle na działce – np. altany, piwniczki, sauny, baseny, budynki gospodarcze, szklarnie, ogrody zimowe itd. Badamy też te budowle, których posadowienie nie wymagało pozwolenia lub zgłoszenia budowlanego. 
  • Zgodność budynków i innych budowli posadowionych na działce z prawem budowlanym, polskimi normami budowlanymi, wiedzą i dobrą praktyką budowlaną.
  • Posadzki i schody (pęknięcia, dylatacje, tzw. klawiszowanie, odchylenia od płaszczyzny, ubytki, wilgoć, cokoły, fugi, obróbki blacharskie balkonów).
  • Sufity, ściany i tynki (dylatacje, pęknięcia, ubytki, odspojenia, nierówności powierzchni, piony, poziomy, płaszczyzny, kąty, strukturę, malowanie i zabrudzenia, wilgoć).
  • Drzwi, bramy, furtki okna i parapety (uszkodzenia i zabrudzenia, regulacja, uszczelki, liniowość, spadek)
  • Tarasy i balkony(balustrady – mocowanie i powłoka, spadki, posadzki, obróbki blacharskie)
  • Dachy i kominy (obróbki dekarskie)
  • Instalacje: wodno – kanalizacyjna, elektryczna, wentylacja, gaz, ogrzewanie, teleinformatyczna, domofon, fotowoltaiczne (sprawność i rozmieszczenie).
  • Mostki termiczne.

 

Szczegółowy zakres odbioru domu ustalamy indywidualnie. 

Audyt budynku, domu z rynku wtórnego

Kupując dom z rynku wtórnego możesz się spodziewać wielu niespodzianek. Nie zawsze do końca wiadomo co i jak zrobiły poprzednie ekipy budowlane i właściciele. Najczęściej brakuje dokładnej dokumentacji i specyfikacji materiałów z których wybudowano i wykończono dom. Często sam sprzedający nie ma kompletnej wiedzy na temat stanu nieruchomości, którą sprzedaje. Dlatego profesjonalna ocena stanu technicznego domu z rynku wtórnego może uchronić inwestora przed podjęciem nadmiernego ryzyka. Wykonując odbiór domu wskażemy newralgiczne elementy, które wymagają lub będą wymagać remontu w najbliższym czasie. Znając stan techniczny budynku i potencjalny zakres prac remontowych będziesz mógł dokładnie zaplanować potrzebny budżet i czas realizacji przedsięwzięcia. Znajomość stanu technicznego pozwoli ci obiektywnie porównać oferty różnych nieruchomości i świadomie wybrać tę, która będzie najbliższa Twoich oczekiwań. 

odbiór techniczny, odbiór mieszkania

Inaczej niż w przypadku domów od dewelopera nie ma prawnego obowiązku wykonania odbioru technicznego przy transakcji kupna-sprzedaży domów z rynku wtórnego. Oczywistym interesem kupującego jest wykonanie odbioru domu z rynku wtórnego przed kupnem nieruchomości. Oczekujemy, że w przyszłości sprzedaż każdej nieruchomości będzie musiała być poprzedzona odbiorem technicznym i audytem energetycznym z mocy prawa. Takie rozwiązanie ustawowe zabezpieczy ważny interes społeczny i uchroni wielu nieświadomych kupców przed kłopotami. Większe bezpieczeństwo na rynku zachęci potencjalnych inwestorów.

Odbiór domu w Trójmiast Mieście i województwie pomorskim

Wykonujemy odbiory deweloperskie domów w Trójmieście (Gdańsk, Gdynia, Sopot), małym Trójmieście (Rumia, Reda, Wejherowo). Rutynowo odbieramy domy we mniejszych miejscowości i wioskach przynależących do Trójmiejskiej aglomeracji – np. Bojano, Banino, Dobrzewino

Jeżeli wybudowałeś dom w Pucku, Kartuzach, Kościerzynie albo Bytowie to oczywiście pomożemy Ci go odebrać. Nasi inżynierowie przeprowadzą odbiór Twojego / Waszego domu w dowolnej lokalizacji na obszarze województwa pomorskiego. Zbudowałeś daczę gdzieś na pojezierzu kaszubskim? Działka na której postawiliście budynek była “trudna” pochyła, podmokła i chcesz mieć pewność, że będziesz miał spokój? Zadbamy o Wasz spokojny sen, przeprowadzimy skrupulatny odbiór domu.    

Call Now Button